568100-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Trädgårdstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Yttre skötsel och service
Referensnummer: 20-0170
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77300000 Trädgårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser huvudsakligen skötsel av grönytor och asfalterade ytor på och vid Göteborg Energis anläggningar, uppdelade på två huvudområden där anbudsökande kan deltaga i en av dessa eller båda.
Uppdraget löper över 8 år (kan sägas upp tidigare).
Upphandlande enhet
Göteborg Energi AB
Box 53
S-401 20 Göteborg
Sverige
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233141 Väghållning, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77313000 Parkskötsel, 77314000 Markskötsel, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Besöksadress: Johan Willins Gata 3, vid Rantorget
Webbadress: www.goteborgenergi.se
Organisationsnummer: 556362-6794
Leveransadress
Göteborg Energi AB:s anläggningar och stationer i Göteborgsområdet
Orientering om upphandlingen
Upphandlingen avser avtal för yttre skötsel samt enklare fastighetsunderhåll av Göteborg Energi AB:s fastigheter inom Göteborgsområdet. (Se även bifogat dokument "Orientering om upphandlingen".) Följande delar kommer huvudsakligen att omfattas: - Tillsyn, skötsel och städning av ytor (gröna, svarta) (parkvård) - Snö- och halkbekämpning - Enklare fastighetsunderhåll (Inne & ute t ex byte av lampor, uppsättning av tavlor, rensning av hängrännor mm) Två huvudområden:: 1. Kontors-, basplats och produktionsanläggningar - Grönt, snö, fastighetsskötsel Omfattning ca 150 000 m2 fördelat på ca 30 anläggningar lokaliserade inom Göteborgs Kommun. 2. Transformatorstationer - Grönt Mottagningsstationer - Grönt, snö Omfattning ca 900 stationer lokaliserade främst inom Göteborgs Kommun.
Respektive huvudområde är att betrakta som separat upphandling, där möjlighet finns för Anbudsansökare kan ansöka om att deltaga i anbudslämning för antingen huvudområde 1 eller huvudområde 2, men även med anbud för båda huvudområden.
Beställaren kommer välja ut minst 3 stycken och maximalt 6 stycken anbudsansökande till att få lämna anbud, så att det är tre anbudsgivare för respektive huvudområde.(förutsatt att det är så många sökanden)
Göteborg Energis har för avsikt att kontraktera ett eller två bolag för uppdraget.
Då uppdraget innebär vistelse inom och vid skyddsklassade objekt, ska arbeten bedrivas med egen, säkerhetsklassad, personal. Dock kan snöröjning utföras med underleverantör.
Kontraktet avser gälla i 8 år. (Förtida uppsägning kan förekomma efter 3 år, detta utvecklas i underlaget för anbudsgivning)