568229-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Teknisk provning, analys och konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Från uppdrag: Ramavtal Expertstöd Materialtekniska tjänster
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 17: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
I denna upphandling, som ska resultera i ett ramavtal med avropsmöjligheter för FM/FMV efterfrågar FM/FMV tjänster av expertkaraktär för materialtekniska tjänster.Materialtekniska tjänster omfattar huvudsakligen expertkunskap inom områdena polymera material, metaller, komposit, ammunition, miljöfarliga ämnen samt drivmedel.För detaljerat innehåll, se dokument.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner