56832-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Juridiska tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling om juridiska tjänster
Referensnummer: SSM2017-4833-(2)
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79100000 Juridiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal för successiva avrop av juridiktjänster till Strålsäkerhetsmyndigheten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SSM har beslutat att genomföra en upphandling av ramavtal för juridiska tjänster som stöd till myndighetens förvaltning. Myndigheten har identifierat behov av stöd med juridiska tjänster inom följande områden:
Kompetensområde 1.
Kärntekniklagen, strålskyddslagen, atomansvarighetslagen samt miljöbalken och EU-rätt med avseende på SSM:s verksamhetsområde.
Kompetensområde 2.
Tillståndsprövningar enligt miljöbalken och kärntekniklagen.
Kompetensområde 3.
Upphandlingsrätt, avtalsrätt och IT-rätt.
Uppskattade värden.
Kompetensområde 1 ca 2 miljoner kr.
Kompetensområde 2 ca 750 tkr.
Kompetensområde 3 ca 80 tkr.
På grund av eventuella metod-, struktur-, organisatoriska-, eller andra förändringar kan inte den upphandlande myndigheten förbinda sig att beställa de uppskattade värdena. Leverantören är skyldig att leverera upphandlande myndighetens verkliga behov vare sig det över- eller understiger de uppskattade värdena.