56834-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekt- och byggledning för bygg- och anläggningsarbeten
Referensnummer: KSN-2019-2600
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av projekt- och byggledning för bygg- och anläggningsarbeten. Objekten kan bestå av gator, parker, naturområden, VA- anläggningar, bostäder, kompletteringsbyggnader, garage, sport- och rekreationsanläggningar och lokaler.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 190 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen