2. Förfarande
Förfarande
Titel: Digitala flödesmätare till tankanläggningar
Beskrivning: Inköp av 50 st, med option på 10 st digitala flödesmätare för våra bunkerstationer runt om Sveriges kust i syfte att få en bättre kontroll över uttag av fartygsbränsle. Uppgifter om tankad volym och vem som har tankat ska kunna visas. Export av data ska kunna ske till Sjöfartsverkets ekonomisystem. Någon form av "tagg" eller kort ska behövas för att kunna starta upp tankningen.
Intern identifierare: 25-02551
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38421000 Utrustning för flödesmätning
Ytterligare klassificering (cpv): 72322000 Datahantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000