568402-2021 - ResultatSverige-Linköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Smittester för Klinisk mikrobiologi
Referensnummer: UC-2019-174
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland avser att upphandla analyser av smittester (för patienttestning och blodgivartestning) inklusive nyttjande av 2 st utrustningar, reagens, förbrukningsmaterial, instrumenteringsservice, reservdelar, tillbehör, kontroller och kalibratorer för Klinisk mikrobiologi inom Diagnostikcentrum.
Helt eller delat anbud
Anbud ska lämnas på hela uppdraget/omfattningen.
Anledningen till att upphandlingen inte har delats upp i separata anbudsområden är att det skulle leda till alltför tekniska svårigheter med att ha flera parter att förhålla sig till.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33124100 Diagnostisk utrustning, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen