2. Förfarande
Förfarande
Titel: System för upprättande av datahanteringsplaner
Beskrivning: Vetenskapsrådet/Sunet för avsikt att genom ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering ingå avtal med en (1) leverantör avseende: System för upprättande av datahanteringsplaner. System för upprättande av datahanteringsplaner (DMP) är ett centralt verktyg för att stödja lärosäten i arbetet med god forskningsdatahantering och efterlevnad av finansiärers krav. Upphandlingen syftar till att tillhandahålla ett molnbaserat system med nationellt anpassad funktionalitet och samordnad avropsstruktur via Sunet. Tjänsten DMPonline har tidigare upphandlats av Sunet och nuvarande avtal med University of Edinburgh gäller till oktober 2025.
Intern identifierare: 4.5-2025-06475
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos
Ytterligare klassificering (cpv): 72322000 Datahantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000