568588-2023 - ResultatSverige-Eskilstuna: Konsulttjänster för energibesparing
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänster för resurseffektiv energianvändning
Referensnummer: 2022-9462
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314300 Konsulttjänster för energibesparing
II.1.4.
Kort beskrivning
Energimyndigheten arbetar med att skapa förutsättningar för att olika aktörer, stora som små, enskilt eller i samverkan ska kunna verka mer resurseffektivt vad gäller energianvändningen. Insatserna för att verka mot detta är breda och mångfacetterade. I detta arbete är vi i behov av konsultstöd som kan vara ett komplement till våra egna resurser samt bistå med expertkunskap inom delområdena resurseffektiv bebyggelse, resurseffektivt näringsliv samt resurseffektiv omställning lokalt och regionalt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314200 Energiförvaltning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen