Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll av regional tågtrafik
Referensnummer: RS 2021/1550
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60210000 Kollektivtrafik med tåg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att tilldela ett företag att utföra drift och fordonsunderhåll av persontrafik på järnväg i Region Gävleborgs trafikområde, vilket omfattar Gävleborgs län. I förekommande fall kan även trafik utföras i angränsande län.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Trafiken omfattar ca 2 000 000 tågkilometer per år. Fordon för att utföra trafiken tillhandahålls av Region Gävleborg. Fordonsunderhåll kan komma att upphandlas separat. Avtalstiden är max 15 år och planerad avtalsstart är december 2024.