56866-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Personalförmedling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultmäklare
Referensnummer: 19/51
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79610000 Personalförmedling
II.1.4.
Kort beskrivning
Objekt och omfattning
Upphandlingen omfattar konsultmäkleri, förmedling av:
Verksamhetsnära konsulttjänster knutna till RISE koncerngemensamma funktioner (ej IT).
Verksamhetsnära konsulttjänster knutna till RISE verksamheter ute på respektive divison.
Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser.
Ramavtalet är att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79100000 Juridiska tjänster, 79340000 Reklam och marknadsföring, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79412000 Finansiella konsulttjänster, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen