Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gruppbostad med särskild service enligt LSS (Lagen om stöd och service för vissa funktionshindrade), Norby
Referensnummer: KSN-2019-1805
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av gruppbostad på mark som kommunen ska sälja. Upphandlingen innehåller både köp av mark samt uppförande av gruppboende på fastigheten, ett gruppboende som kommunen sedan avser hyra initialt på 10 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 70000000 Tjänster avseende fast egendom, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen