568756-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultmäklartjänster
Referensnummer: UH-2023-44
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
Konsultmäklartjänster för löpande avrop under avtalstiden.
Leverantören förväntas ha ett stort och brett förmedlingsnätverk som kan få fram efterfrågad kompetens inom den upphandlande enhetens verksamhetsområde. Leveransen ska ske i nära samverkan med den upphandlande enheten och i enlighet med gällande upphandlingslagstiftning. Stor vikt läggs vid förmågan till samarbete, då det är en förutsättning för att smidigt kunna lösa den upphandlande enhetens omfattande och till art varierande behov av konsulttjänster.
Den upphandlande enheten kan inte garantera några volymer i denna upphandling. Detta då behovet varierar och är svårt att förutsäga. Idag köper koncernen Jönköping Energi (den upphandlande enheten med sina koncernbolag) konsulttjänster på egna upphandlade ramavtal för ca 70 miljoner svenska kronor per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 000 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Konsultmäklartjänster för löpande avrop under avtalstiden. Konsultmäklaren/mellanhanden ska vara oberoende/neutral.