2. Förfarande
Förfarande
Titel: CENTRALKÖK OCH BEREDSKAPSFUNKTION TORSBY IDROTTEN 1
Beskrivning: Rubricerat projekt avser projektering och produktion i samverkan med B. Samverkansformen ställer höga krav på parterna och både TE och B förväntas bidra med kompetens och engagemang för att projektmålen ska uppnås. Övergripande projektmål Att på ett rationellt, kostnadseffektivt och störningsminimerande sätt uppföra ett nytt centralkök i direkt anslutning till Stjerneskolan och i samband med detta arbete anordna ett robust och flexibelt mediaförsörjningssystem (el, värme, vatten, kyla) med möjlighet till ö-drift av centralköket och Stjernehallen, där den senare ska kunna fungera som trygghetspunkt för medborgare i händelse av samhällsstörning. Centralköket ska dimensioneras för en produktionskapacitet om 3 000 portioner per dag med möjlighet att paketera och snabbkyla en fjärdedel för vidare distribution som kylvara. Befintligt serveringskök för Stjerneskolan ska byggas om och anslutas till det nya centralköket och den omgivande utemiljön ska anpassas för det nya centralkökets in- och utflöden.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45100000 Förberedande anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116730:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45440000 Målning och glassättning, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45320000 Isoleringsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45350000 Maskintekniska installationer