2. Förfarande
Förfarande
Titel: Dynamiskt inköpssystem - Städmaskiner
Beskrivning: Syftet med det dynamiska inköpssystemet är att tillgodose kommunens behov av städmaskiner för professionellt bruk. Skellefteå kommun har ett kontinuerligt behov av professionella städmaskiner som möter de krav som ställs inom våra verksamheter. För att säkerställa tillgång till effektiva, användarvänliga och ändamålsenliga maskiner har ett dynamiskt inköpssystem inrättats. Det dynamiska inköpssystemet omfattar olika typer av städmaskiner – från mindre, smidiga modeller som enkelt når under möbler och trånga ytor, till större maskiner med sittande förare för större golvytor. Exempel på maskiner som efterfrågas är textilvårdsmaskiner, sopmaskiner, skurmaskiner, kombiskurmaskiner och polermaskiner. Vilken maskin som efterfrågas kommer specificeras i anbudsinbjudan.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 39713400 Golvvårdsmaskiner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112007:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 39713410 Skurmaskiner, 42900000 Diverse allmänna maskiner och specialmaskiner, 90910000 Städning