568882-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Reparation och underhåll av hissar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hisservice 2021
Referensnummer: 21/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverantören ska svara för besiktning, löpande service och underhåll av hissar och andra motordrivna anordningar så som utrustning för slagdörröppning på hissar.
Stiftelsen Bodenbo äger i dagsläget 41 hissar varav en (1) st plattformshiss (utomhus). Fastigheterna med tillhörande hissar är belägna i Bodens centralort.
Någon garanti för viss volym kan inte ges till följd av att fastighetsbeståndet kan avyttras eller vid det fall hissar byts ut och då omfattas av garantier. Som information kan nämnas att kvantiteter för ramavtalet inte kommer att överstiga 60 antal hissar per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50750000 Underhåll av hissar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
UF1 Allmän orientering
Stiftelsen Bodenbo äger i dagsläget 41 hissar varav en (1) st plattformshiss (utomhus). Fastigheterna med tillhörande hissar är belägna i Bodens centralort. För information om Beställarens hissar se Bilaga 06.4.1 Hissförteckning 2021
I bilaga 06.4.2 Felstatistik Hissar 2021 finns felanmälda ordrar från föregående år.
För mer information om entreprenaden se Kontraktsformuläret, K0 och K1.
Denna upphandling genomförs av.
Stiftelsen Bodenbo Box 801 961 17 Boden Besöksadress: Parkgatan 34, Boden Tel nr: 0921-578 80 Organisationsnummer: 898500-0622
Stiftelsen Bodenbo förvaltar ca 2 100 lägenheter och ca 80 lokaler belägna i Boden, Sävast(ca 10 km från tätort) . För mer information om beställaren se www.bodenbo.se.
Vi emotser ert anbud avseende efterfrågade tjänster i enlighet med upphandlingsdokumenten och däri förtecknade handlingar.