568935-2019 - ResultatSverige-Halmstad: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljudmaskiner för Obstetrisk och Gynekologisk diagnostik
Referensnummer: DNRGS170024
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser avtal på Ultraljudmaskiner för Obstetrisk och Gynekologisk diagnostik för successiva avrop till Region Halland.
Upphandlingen omfattar 8 st. Obstetriska Ultraljudmaskiner och 26 st. Gynekologiska Ultraljudsapparater.
Utrustningar skall placeras på plats hos beställande/avropande klinik under en 4 års period.
Optioner på 2-4 Obstetriska och 2-4 gynekologiska maskiner för avrop om behov skulle uppstå under avtalets löptid samt optioner på:serviceavtal efter garantitidens utgång, och givare, övriga tillbehör och reservdelar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33112200 Ultraljudsapparat, 33112300 Ultraljudsscanners
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser Ultraljudsutrustning för Gynekologi och Obstetrik,
Vaginal och abdominell gynekologisk och obstetrisk för ultraljudsdiagnostik enligt beskrivning i avsnitten Krav­specifikation och bilaga upphandlingskontrakt, för successiva avrop under avtalsperioden.
Upphandlingen är uppdelad i två delar,en del A) Obstetriska undersökningar och del B) Gynekologiska undersökningar.
Utrustningar skall placeras på plats hos beställande/avropande klinik under en 4 års period på följande:
Prognos:
Obstetriska maskiner:
Förlossningen HSV, 1st. 2017, 1st. 2019
Förlossningen HSV, 1st. 2018, 2st. 2019
Kvinnohälsovården Halland Norr, 3st 2019 – 2021
Gynekologiska maskiner:
HSV, 8st. 2019
HSK, 4-5st. 2019 – 2021
HSH, 10st. 2019 – 2021
Kvinnohälsovården Halland Syd, 1st 2017 – 2018, 2st 2019 – 2021
Eventuella mindre justeringar kan komma att ske.
Upphandlingen omfattar även följande optioner på likadana ultraljudsapparater som avropas under förutsättning att nödvändiga beslut och medel erhålls:
Optioner på 2-4 Obstetriska och 2-4 gynekologiska maskiner för avrop om behov skulle uppstå under avtalets löptid
Samt optioner på:
Serviceavtal efter garantitidens utgång, och givare, övriga tillbehör och reservdelar
Upphandlingen omfattar även:
• dokumentation för handhavande samt teknisk dokumentation
• utbildning av användare och tekniker
• option på fullserviceavtal efter utrustningens garantitid.
Produkter
Upphandlingen omfattar Region Hallands behov av följande produkter: