568970-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: Säkerhetsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Säkerhetsteknik
Referensnummer: KS 2023/19-05
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35113000 Säkerhetsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är uppdelad i två stycken anbudsområden och ramavtal kommer att tecknas med en entreprenör per anbudsområde. En anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller båda anbudsområden. Samma anbudsgivare kan tilldelas båda anbudsområdena. Anbudsgivaren ska ange i e-avrop för vilket/vilka anbudsområden som anbudet gäller.
·         Anbudsområde 1. Brand
Omfattar service, och underhåll, nyinstallationer/ROT, jour samt köp av tillhörande varor och tjänster.
·         Anbudsområde 2: Lås och beslag samt inbrottslarm, passagesystem och övervakningskameror
Omfattar service, underhåll,  nyinstallationer/ROT, jour samt köp av tillhörande varor och tjänster inom följande kategorier. Inbrottslarm, passagesystem, övervakningskameror, låsinstallationer, nyckelskåp, dörrautomatik, dörr- och fönsterförstärkning samt larmövervakning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35113000 Säkerhetsutrustning, 35121700 Larmsystem, 35125300 Övervakningskameror, 42961100 Passerkontrollsystem, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 45312200 Installation av inbrottssystem, 45312300 Installation av antenner, 45315100 Eltekniska installationer, 50610000 Reparation och underhåll av säkerhetsutrustning, 98395000 Låssmedstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
.Upphandlingen är uppdelad i två stycken anbudsområden och ramavtal kommer att tecknas med en entreprenör per anbudsområde. En anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller båda anbudsområden. Samma anbudsgivare kan tilldelas båda anbudsområdena. Anbudsgivaren ska ange i e-avrop för vilket/vilka anbudsområden som anbudet gäller.