569123-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Saneringstjänster
Referensnummer: GNU 2018/104
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Saneringstjänster inklusive tillhörande mätningar, provtagningar och utredningar till Borlänge, Falun, Hedemora och Säters kommuner samt bolagen AB Hedemora bostäder, Hedemora kommunfastigheter AB, Lugnet i Falun AB, Säterbostäder AB och Säters kommuns fastighets AB. Uppdraget omfattar lukt, fukt-, vatten-, brand-, rök, mögel, hussvamp, asbest- och PCB-sanering, sanering av inventarier och möbler samt övriga saneringar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 18 640 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90700000 Miljötjänster, 90920000 Sanering av anläggningar, 90690000 Klottersanering, 90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar, 45112340 Marksanering, 90722200 Miljösanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen