569221-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Grafisk formgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reklambyråtjänster, produktions- och specialisttjänster
Referensnummer: C 2018-2099
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79822500 Grafisk formgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till att hitta leverantörer som kan leverera lösningar inom grafisk produktion, teknisk illustration samt mäss- och monterproduktion. Vi söker leverantörer som kan matcha Chalmers starka varumärke med leveranser av grafiska lösningar med hög kvalitet, hantverksskicklighet och kreativ höjd. Anbudsgivare behöver ha ett intresse och en förståelse för teknik och organisationer med komplexa erbjudanden. Leverantören får gärna ha tidigare erfarenheter av arbete med akademi/vetenskap/högskola.
Utgångspunkten för all visuell kommunikation är att hålla sig inom ramarna för Chalmers, nyligen uppdaterade, grafiska profil. För mer information ladda ned Chalmers visuella identitet här: http://www.chalmers.se/insidan/SV/arbetsredskap/kommunikation/grafisk-profil
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79340000 Reklam och marknadsföring, 79820000 Trycktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar enklare/mindre uppdrag inom grafisk form och originalproduktion för webb och tryck. PPT
Teknisk animation och teknisk illustration
Mäss- och monterproduktion
Om upphandlingen
Chalmers tekniska högskola har i dag Sveriges starkaste varumärke på området högre utbildning och forskning. Det illustreras tydligast av Kantar Sifos anseendeindex för svenska lärosäten. En lista som toppats av Chalmers under samtliga sju år den hittills existerat, men ofta i hård konkurrens med KTH. Under de senaste åren har dock lärosätenas genomsnittliga anseende försämrats samtidigt som Chalmers förbättrats. År 2018 har Chalmers indextalet 90 vilket inneburit en betydande distansering till KTH som har 82.