569243-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-konsultmäklare till Region Sörmland och Västmanland
Referensnummer: IN-IN19-0228
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Sörmland och Region Västmanland inbjuder företag, i fortsättningen kallade anbudsgivare, att inkomma med anbud avseende ramavtal för IT-konsultmäklare. Köparen syftar med denna upphandling att upphandla oberoende förmedling av IT-konsulter. Ett annat syfte med upphandlingen är att underlätta/minska administrationen vid köparens anskaffning avkonsulter samt erhålla bättre villkor, underlätta uppföljning och kontroll samt främja efterlevnad av LOU.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster, 72246000 Konsulttjänster för system, 79610000 Personalförmedling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Köparen kommer att göra löpande avrop under avtalstiden. Vid varje avrop konkurrensutsätter leverantören konsultmarknaden för att kunna ta fram och erbjuda den eller de för köparen mest fördelaktiga konsulten/-erna. Den leverantör som kommer att teckna avtal med köparen förväntas förse köparen med all den tänkbara IT-kompetens som verksamheten kommer att ha behov av under avtalsperioden. Det är av stor vikt för köparen att leverantören har den erfarenhet, organisation och förmedlingsnätverk som krävs för att med kvalitet kunna hantera alla avrop och kompetenser under avtalstiden. Köparen har ett kontinuerligt behov av IT-konsulter med varierande kompetens och leverantören förväntas ha ett stort och brett förmedlingsnätverk som med kort varsel kan få fram efterfrågad kompetens, även mer sällsynt sådan.
Tecknat avtal kommer att kunna användas av samtliga avdelningar och verksamheter inom Region Västmanland och Region Sörmland, i fortsättningen kallade köpare. Behovet avser tjänster på orter där köparen är verksam.
Upphandlingsform: Öppet förfarande enligt Lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Utvärderingsmodell: Bästa förhållandet mellan kvalitet och pris.
Upphandlingen avser ett ramavtal i enlighet med vad som beskrivs i förfrågningsunderlaget. Köparen har för avsikt att teckna avtal med en leverantör.