569243-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Försäkringar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skadedjursbekämpning
Referensnummer: 2022-74
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66510000 Försäkringar
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Beställaren upphandlar en skadedjursförsäkring samt tilläggstjänster, avseende skadedjursbekämpning inomhus, i utemiljö och i avloppssystem.
Skadedjursförsäkringen gäller med en fast premie och utan självrisk för beställaren.
Målet med upphandlingen och det kommande ramavtalet är att säkerställa ett så skadedjursfritt fastighetsbestånd och utemiljö som möjligt.
Upphandlingen omfattar bara fastigheter som beställaren äger.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66515000 Skadeförsäkringar, 90922000 Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet och beställare är:
Kalmar kommun (org. nr 212000-0746)
Borgholms kommun (org. nr 212000-0795)
Borgholms Energi AB (org. nr 556527-7455)
Borgholmshem AB (org.nr 559348-6789)
Borgholm Energi Elnät AB (org. nr 556020-7622)
Mörbylånga kommun (org. nr 212000-0704)
Kalmar Vatten AB (org. nr 556481-7509)
Kalmarhem AB (org. nr 556526-5906)
Kalmarsunds gymnasieförbund (org. nr 832401-6453)
Avtalsform
Avtalet upphandlas som ett ramavtal, nedan kallat avtalet, där avtal kommer att tecknas med en leverantör för hela åtagandet. Anbud kan endast lämnas på hela uppdraget.