See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kylar och frysar för laboratoriemiljö
Beskrivning: Denna upphandling avser ett ramavtal för kylar & frysar till Laboratoriemiljö för Umeå universitets behov. Upphandlingen omfattar fyra anbudsområden: • Gnistfria kylskåp, frysskåp och kombinationsskåp ATEX klass 2 • Lågtemperaturfrysskåp samt frysbox -86°C • Lågtemperaturfrysskåp -86°C med särskilda krav • Lågtemperaturbox -150°C Avrop från ramavtal sker genom särskild fördelningsnyckel. Mer information återfinns i upphandlingsdokumenten.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Gnistfria kylskåp, frysskåp och kombinationsskåp ATEX klass 2
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105485:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 42513000 Kyl- och frysutrustning
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Lågtemperaturfrysskåp och frysbox -86°C
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105485:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Lågtemperaturfrysskåp -86°C särskilda krav
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105485:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Lågtemperaturbox -150°C
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105485:Lot:4