Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemstöd för Markupplåtelse
Referensnummer: TN-2021-867
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser att tillhandahålla och implementera ett på marknaden etablerat IT-system för administration och affärsstöd av markanvisning och markupplåtelse åt fastighets och gatukontoret i Malmö stad.
Upphandlingen avser leverans av ett komplett IT-system enligt ställda krav och innefattar bl.a, licenser, utbildning, implementering i form av införandeprojekt (inkl. överföring av data från tidigare använda system), support, utveckling och drift av ett IT-systemet åt beställaren.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48100000 Programvara för särskild industri, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer, 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen