2. Förfarande
Förfarande
Titel: Lv 111 cpl Bruksgatan Höganäs
Beskrivning: Utförandeentreprenad. Omfattning av åtgärd: - Ny fyrbent cirkulationsplats vid korsningen väg 111/Bruksgatan - Delvis överkörningsbar rondellyta - Anspassning av anslutande vägar - Nytt övergångsställe och cykelpassage inkl. refug över väg 111 - Ny busshållplats söder om cirkulationsplatsen. Befintliga hållplatser söder och norr om cirkulationsplatsen tas bort - Del av kommunens belysning tas över i Trafikverkets regi - Anpassning av befintliga cykelvägar - Vegetation och vägvisning
Intern identifierare: KOM-417815
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Lv 111 cpl Bruksgatan Höganäs