56941-2017 - ResultatSverige-Malmö: Övervakning och kontroll
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Fjärrvärmeservice med fjärrvärmeövervakning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Malmö.
Nuts-kodSE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Uppdraget omfattar följande åtgärder i respektive fjärrvärmecentral: 1. Kontroll och täthetskontroll av värmeväxlare. 2. Kontroll av pumpar och ventiler. 3. Kontroll och rengöring av filter. 4. Kontroll och justering av reglerutrustning. 5. Kontroll av rörsystem och övrig armatur. 6. Kontroll av expansionskärl. Samt att kontinuerligt övervaka framlednings- och returledningstemperaturer samt flöde.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71700000 Övervakning och kontroll, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71632100 Ventilkontroll, 71731000 Industriell kvalitetskontroll, 76600000 Besiktning av rörledningar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.