569473-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Kiruna: Byggteknisk projektledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster bygg och projektledare
Referensnummer: 2019-046
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kiruna kommun och Tekniska verken i Kiruna AB med dotterbolag upphandlar ramavtal för inhyrning av bygg- och projektledare
AUA.121 Beställarens ombud under anbudstiden
Lars Kemi
Inköpsenheten
Kiruna kommun
Tel: 0980-755 39
E-post: lars.kemi@kiruna.se
AUA.21 Översiktlig information om tjänsten
Upphandlingen avser ramavtal för konsulttjänster inom konsultområdena byggledare och projektledare.
Beställaren kommer att anta tre leverantörer inom respektive kategori.
Varje kategori utvärderas var för sig.
Ramavtalet kommer att gälla i två (2) år från och med avtalsstart, med möjlighet till förlängning ett (1) + ett(1) år. Kommunen har för avsikt att teckna ett rangordnat ramavtal med högst tre (3) leverantörer inom respektive kategori förutsatt att tillräckligt många anbud kvalificeras.Ramavtalet syftar till att komplettera kommunens egna utförande vad avser de upphandlade tjänsterna..
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA.12 Beställare
Kiruna kommun (212000-2783) och Tekniska Verken i Kiruna AB (556204-3439) med dotterbolag.
Observera att frågor ska ställas skriftligt via upphandlingsstödet TendSign i enlighet med vad som anges i AUB.24.
Upphandlingen avser ramavtal för konsulttjänster inom konsultområdena byggledare och projektledare. Krav på konsulttjänsterna återfinns i bilaga 1. Tjänstebeskrivning och kravspecifikation. Denna ska besvaras och bifogas anbud.
Ramavtalet kommer att gälla i två (2) år från och med avtalsstart, med möjlighet till förlängning ett (1) + ett(1) år. Exakta datum regleras vid avtalets tecknande. Kommunen förbehåller sig rätten att besluta om förlängning.
Kommunen har för avsikt att teckna ett rangordnat ramavtal med högst tre (3) leverantörer inom respektive kategori förutsatt att tillräckligt många anbud kvalificeras. Utfallet vid utvärderingen kommer att bestämma antagna leverantörers placering i rangordningen.
Ramavtalet syftar till att komplettera kommunens egna utförande vad avser de upphandlade tjänsterna. Det innebär att kommunen kan välja att utföra de tjänster som ramavtalet avser i egen regi. I undantagsfall, där specifik kompetens erfordras, kan beställaren för vissa specifika projekt komma att genomföra separat upphandling av ett uppdrag som i annat fall hade kunnat omfattas av ramavtalet.
Avtalstid
Ramavtalet gäller i två (2) år fr.o.m. avtalstecknande. Avtalet ger kommunen möjlighet till förlängning med ett (1) år i taget vid två (2) tillfällen. Vid förlängning av avtalet gäller det med oförändrade villkor.
Exakta datum för avtalstiden fastställs vid avtalstecknandet.
Vardera parten har rätt att säga upp avtalet i förtid med en ömsesidig uppsägnings­tid av tre månader. Den grundläggande principen skall dock vara att avtalet skall hållas varför starka skäl, som grundar sig på omständigheter som inte kunnat förut­ses vid avtalstecknandet, måste föreligga för att avtalet skall få sägas upp.