569558-2021 - ÄndringSverige-Bengtsfors: Transporter (utom avfallstransport)
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling skolskjuts med buss i Bengtsfors kommun
Referensnummer: UH-2021-14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Bengtsfors kommun avser att upphandla skolskjutstrafik med buss för grundskolan. Uppdraget omfattar 15 fordon.
Bengtsfors är en av fem kommuner i vackra Dalsland. Här bor knappt 10 000 invånare. Kommunen är mest känd för sina natursköna omgivningar och alla sjöar (399 stycken) som täcker cirka 17 procent av arean samt Dalslands kanal som rinner genom flera orter i kommunen. Kommunen har fem tätorter varav Bengtsfors är centralorten. De övriga orterna är Billingsfors, Bäckefors, Dals Långed och Skåpafors. Knappt 70 procent av befolkningen bor i någon av de fem tätorterna och resterande del bor på landsbygden