569559-2021 - ÄndringSverige-Ed: Vägtransporter
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjuts med buss i Dals Eds kommun
Referensnummer: UH-2021-23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Dals-Eds Kommun bjuder in till anbud för skolskjuts avseende grundskolan med trafikstart augusti 2023.
Upphandlingen gäller för Dals-Eds kommun men samordnas med Bengtsfors, Färgelanda och Åmål.
Kommunens inriktning är att skriva kontrakt med en leverantör.
Kommunen kommer att ställa bränslekrav; biogas på ordinarie fordon
Biogastankställe för personbil  finns på orten
I kommunen finns det två skolenheter som omfattas av upphandlingen, Hagaskolan och Snörrum
ca 350 elever berörs av skolskjuts
ca 174000  km/år
178 skoldagar
10 års avtal
Dals Ed är lokaliserad i nordvästra Dalsland, Västra Götalands län och har en yta på c:a 730 km2 och hemkommun för c:a 4 800 invånare varav ca 70% bor i tätorten Ed.