569690-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Bromma: Personbilar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leasingtjänst för personalbilar
Referensnummer: UH-2018-24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34110000 Personbilar
II.1.4.
Kort beskrivning
FRA har för avsikt att kunna erbjuda tillsvidareanställda medarbetare leasingbil (personalbilar) som en del i att vara en attraktiv arbetsgivare.
FRA avser att teckna ett ramavtal avseende leasingtjänster och administration av leasingbilar(personalbilar). Modellen är Operationell leasing där medarbetaren kan välja bilmärke enligt Kammarkollegiets ramavtal för förmånsbil (ref.nr 96-77-2014), modell, utrustning, milantal mm. Avtal kommer att tecknas med en leverantör.
Vi garanterar inga volymer men uppskattar antalet leasingbilar till ca 50 st.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34110000 Personbilar, 66114000 Finansiell leasing, 70220000 Uthyrning eller leasing av egendom annan än bostäder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen