569828-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Reparation och underhåll av kylargrupper
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhåll av kylmaskiner för fjärrkyleproduktion
Referensnummer: HEM 2021/00182
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50730000 Reparation och underhåll av kylargrupper
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar service på 16 kylmaskiner inom HEM:s olika kylanläggningar.
Effekter kylmaskiner 600 kW – 2000 kW.
Effekter iskyla 150 kW – 722 kW.
I servicen ska funktionskontroll, driftprover, läcksökning, kontroll av gaslarm samt kalibrering och tredjeparts kontroll avseende maskinernas process- och mekaniska status ingå.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50530000 Reparation och underhåll av maskiner, 71356100 Tekniska kontroller
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen