See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Mjukpapper, hygienprodukter, rengöringsmedel, m.m.
Beskrivning: Norrköpings kommun, upphandlings- och inköpsenheten i samarbete med Norrköping Visualisering AB, Norrköping Science Park AB och Söderköpings kommun, inbjuder Er att lämna anbud på Mjukpapper, hygienprodukter, rengöringsmedel, med mera i enlighet med de villkor som framgår av upphandlingsdokumentet. Anbudsgivning, bevakning av nuvarande inklusive kommande upphandlingar och avtal är en kostnadsfri tjänst via kommunens upphandlingsverktyg www.e-Avrop.com.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 24000000 Kemiska produkter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:110933:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33700000 Hygienartiklar, 33711900 Tvål, 33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter, 33761000 Toalettpapper, 33762000 Pappersnäsdukar, 33763000 Pappershanddukar, 33764000 Pappersservetter
Optioner:
Beskrivning av alternativen: PRODUKTUTVECKLAT SORTIMENT Leverantören förbinder sig att tillgodose Beställarens behov av att ta del av den produktutveckling som fortlöpande sker inom de aktuella produktkategorierna. Leverantören ska därför kontinuerligt informera Beställaren om relevanta nyheter och förändringar inom dessa områden. För nyutvecklade produkter ska prissättningen ske på samma grundprinciper som övriga produkter inom detta ramavtal, med en tillåten prisavvikelse om högst +30 % jämfört med priset för en jämförbar produkt. Det är Beställaren som avgör vilken produkt som utgör jämförelsegrund vid prissättning och bedömning av jämförbarhet. UTVECKLING INOM MILJÖ OCH KLIMAT Beställaren vill främja nya innovationer och innovativa processer inom avtalsområdet och vill att antagen leverantör aktivt arbetar för att bidra till detta. Om det tas fram produkter i återvunnet material, fossilfritt material eller annat material med lägre klimatpåverkan eller produkter som kan bidra till en minskad mängd avfall vill Beställaren att Leverantören arbetar för att kunna erbjuda dessa och att Beställaren kan lägga till dem i sortimentet. Kan Leverantören, under avtalstiden, erbjuda produkter enligt stycket ovan istället för avtalade produkter, ska Leverantören kontakta Beställaren för att erbjuda miljö- och klimatmässigt bättre produkt som uppfyller samma funktion och verksamhetskrav. Priset på miljö- och klimatmässigt bättre produkt får maximalt överstiga 10% av den tidigare avtalade och offererade produkten. Kommunen har, enligt denna option, rätt att lägga till ovan nämnda produkter med lägre klimat- och miljöpåverkan. SAMORDNAD VARUDISTRIBUTION (SVD) I NORRKÖPINGS KOMMUN Norrköpings kommun har infört samordnad varudistribution (SVD). Med SVD avses att kommunens varuleverantörer, i stället för att leverera varor direkt till kommunens enheter, levererar varor till en distributionscentral där varorna omlastas/sampackas optimerat för vidare leverans till kommunens enheter. Leverantören ska senast tre (3) månader efter Beställaren Norrköpings kommuns begäran kunna leverera till Norrköpings kommuns distributionscentral. Se bilaga ”Avtalskrav gällande SVD för Norrköpings kommun”.