569863-2021 - ResultatSverige-Lycksele: Kollektivtrafik på väg
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Linjetrafik i Storuman och Vindelns kommun
Referensnummer: 21/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Länstrafiken i Västerbotten AB planerar att upphandla tidtabellslagd linjetrafik i Storumans- samt Vindelns kommun med trafikstart december 2022, januari 2023.
Trafikuppdraget omfattar drift av kollektivtrafik inom ramen för beställarens verksamhet, värderingar och mål. Dessutom omfattar trafikuppdraget att tillsammans med beställaren utveckla trafiken för fler och nöjdare kunder, bättre miljö samt bättre tillgänglighet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60112000 Kollektivtrafik på väg, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen