See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Patientnära analyser och reagens inom klinisk kemi och mikrobiologi
Beskrivning: Patientnära analyser och reagenser, bland annat CRP i helblod/plasma/serum, urin, Urinstickor, graviditetstester, plasmaglukos mm.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33124131 Reagensremsor
Ytterligare klassificering (cpv): 33696000 Reagens och kontrastmedel, 33696500 Laboratoriereagenser
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Produktgrupp 1- Plasmaglukos med tillhörande kontroller
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Produktgrupp 2- Hemoglobin i helblod
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Produktgrupp 3 – CRP i helblod/plasma/serum med tillhörande kontroller
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Produktgrupp 4- Humant hemoglobin i faeces
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Produktgrupp 5 - Urinstickor för följande parametrar: glukos, hemoglobin, albumin, leukocyter, acetoacetat, pH och nitrit.
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Produktgrupp 6 - Kontroll urin avsedd för Urinstickor för följande parametrar: glukos, hemoglobin, albumin, leukocyter, acetoacetat, pH och nitrit.
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Produktgrupp 7 – Graviditetstest Urin 20-30 IU/L
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Produktgrupp 8 – Graviditetstest Urin 1000 IU/L
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Produktgrupp 9 - Snabbtest för påvisande av Legionellaantigen och Pneumokockantigen i urin (kombotest)
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Produktgrupp 10- HbA1c patientnära med tillhörande kontroller
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Produktgrupp 11 - B-ketoner
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Produktgrupp 12- D-dimer