Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänst
Referensnummer: FOI-2018-252
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
FOI har för avsikt att upphandla bevakningstjänster samt därmed tillhörande leverans och service av säkerhetsteknik. Aktuella bevakningsobjekt är fördelade på orterna Umeå, Kista, Linköping och Grindsjön utanför Stockholm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31625000 Inbrotts- och brandlarm, 35125000 Övervakningssystem, 48813000 System för passagerarinformation, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen