Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Småkök Konsumentförpackningar
Referensnummer: 2020-00001IN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar livsmedel i konsumentförpackning för verksamheter som lagar och serverar måltider under hemlika förhållanden samt cafeterior i Borås Stad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 26 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03142500 Ägg, 15112000 Fjäderfä, 15221000 Fryst fisk, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15613100 Gryn, 15811000 Brödprodukter, 15896000 Djupfrysta livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen