Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggnadsarbeten byggservice samt planerat underhåll
Referensnummer: DNR FB 2018/1984-2.5.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Planerad kommande upphandling gällande ramavtal som omfattar byggservice samt planerat underhåll på Familjebostäders fastighetsbestånd. Med byggservice avses mindre arbeten i lokaler samt bostäder samt även större planerade underhåll såsom underhållsåtgärder som är planerade till tid, art och omfattning. Ramavtalet omfattar inte akut avhjälpande underhåll avseende byggnadsarbeten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas förendast en del
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 1
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Byggnadsarbeten
Del nr: Nord
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45262700 Ombyggnadsarbete, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen