569961-2022 - ÄndringSverige-Täby: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Implementering, förvaltning och vidareutveckling av Täby kommuns intranät
Referensnummer: KS 2022/115-06
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Täby kommun vill genom denna upphandling teckna avtal med en leverantör avseende utveckling och förvaltning av intranät. Uppdraget är uppdelat i två etapper. Etapp 1 omfattar utveckling och lansering av intranätet (införande). Etapp 2 omfattar support, underhåll och förvaltning samt vidareutveckling av intranätet under avtalsperioden. Intranätet ska utvecklas i Sitevision och driftas i Sitevision Cloud. Upphandlad leverantör ska vara partner till Sitevision på nivån Platinum eller Guld. Avtal kommer att tecknas med en leverantör. Beräknat värde av inköpta tjänster under avtalsperioden är ca 4 miljoner kr.