Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DIS för ny- och ombyggnation av trafiksignaler och andra ITS-anläggningar
Referensnummer: T2021-03077
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45233294 Installation av trafiksignaler
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser upprättandet av ett DIS för upphandling av entreprenader avseende om- och nybyggnation av trafiksignaler och andra ITS-anläggningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 280 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45213310 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till vägtransport, 45233294 Installation av trafiksignaler
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen