Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvättservice till vårdtagare inom hemtjänsten - 2022
Referensnummer: UH-2022-79
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Svedala Kommuns behov av tvättjänster genom tydlig information, enkla beställnings- och betalningsrutiner samt till prisvärd kvalitet. Syftet är också att avtalet ska leda till yrkesmässig integration av för personer med funktionsnedsättning eller som har svårt att komma in på arbetsmarknaden varför staden genomför upphandlingen såsom en reserverad upphandling enligt 4 kap. 18 § LOU. Målet är att få ett avtal med en leverantör som använder väl utvecklade rutiner och erbjuder konkurrensmässiga priser även för sådana tjänster som inte har prissatts i anbudet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster, 98311000 Tvättinsamling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänst, 3200000;SEK