570139-2022 - ResultatSverige-Hägersten: Måltidsservering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Måltidsservice Fruängsgården
Referensnummer: HÄ 2022/210
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55320000 Måltidsservering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar drift av Fruängsgårdens restaurang, tillagning och leverans av ca 230 luncher samt 230 middagar per
dag till Fruängsgårdens-, Axgårdens- och Axelsbergs vård- och omsorgsboenden. Även leverans av ca 15 luncher måndag till
fredag samt 15 middagar två dagar i veckan till dagverksamheten beräknas ingå i uppdraget.
Som option i avtalet ingår även möjligheten att kunna köpa till frukost, mellanmål och kvällsmål (heldygnskost).
Som option ingår även att Liljeholmens dagliga verksamheter ska kunna köpa lunch. I dagsläget rör det sig om ca 60 luncher per
dag, men antalet kan komma att både minska och öka.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen