57015-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – K0021.001 ROT Kasern 1 Halmstad
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: K0021.001 ROT Kasern 1 Halmstad
Beskrivning: Entreprenaden avser att som generalentreprenad totalrenovera Kasern 1 i Halmstad. Kasern 1 är byggd i början av 1900-talet, och har genomgått förändringar löpande under åren. Den senaste större renoveringen genomfördes på 1970-talets mitt. Kasern 1 är kulturhistoriskt värdefull och har klass A i Kulturmiljö Hallands länsomspännande byggnadsinventering. BTA ca 6000 m².
Intern identifierare: 5255/2020
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000