570170-2020 - ResultatSverige-Örebro: Operationsteknik
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationsmikroskop till ögats främre segment
Referensnummer: MTH 2019-0101-B, 19RS3867
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33160000 Operationsteknik
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser 1 st. operationsmikroskop för operation i ögats främre segment, för leverans till Ögonkliniken, Område opererande och onkologi med placering på Universitetssjukhuset Örebro.
Upphandlingen omfattar även option på teknisk serviceutbildning och option på serviceavtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38510000 Mikroskop
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar även option på serviceutbildning och option på serviceavtal.