570211-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Falkenberg: Juridiska tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Juridiska tjänster
Referensnummer: IU23-71
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79100000 Juridiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Falkenbergs kommun, Laholm kommun och Hylte kommun inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende Juridiska tjänster.
Denna upphandling ska leda till avtal som tecknas med flera leverantörer. Anbudsgivning sker enligt villkor i upphandlingsdokumenten.
Upphandlingen omfattar ramavtal avseende juridiska tjänster inom följande rättsområden.
- Allmän förvaltningsrätt
- Speciell förvaltningsrätt (inklusive familjerätt)
- Skoljuridik
- Informationssäkerhet och IT-rätt
- Immaterialrätt
- Miljörätt - verksamhetsutövare
- Upphandlingsrätt
- Kommunal bolagsrätt
- Entreprenadrätt
- Fastighetsrätt
- Va-rätt
- Plan- och byggrätt
- Arbetsrätt
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79110000 Juridisk rådgivning och representation, 79111000 Juridisk rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen