570261-2023 - ResultatSverige-Umeå: Snöröjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning Vindelns byar
Referensnummer: 23061
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Vinterväghållning för Vindelns kommun byar.
Uppdraget innefattar bland annat snöröjning, halkbekämpning, sandupptagning/sopning och moddplogning av kommunens vägar, gång och cykelvägar och fastigheter i byarna:
· Åmsele
· Hällnäs
· Granö
· Tvärålund
Uppdraget omfattar även borttransport av snö, snöutlastning, hyvling, kantskärning, snödikning och isrivning efter avrop från köparen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90620000 Snöröjning, 34143000 Fordon för vinterväghållning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
· Åmsele
· Hällnäs
· Granö
· Tvärålund
Upphandlingens takvolym för hela avtalsperioden är: 7 000 000 sek.