Huvudsaklig CPV-kod 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar upphandling av en (1) oberoende konsultmäklaren, det vill säga en (1) leverantör som inte tillhandahåller egna anställda konsulter utan underkonsulter.
Upphandlingen sker genom förhandlat förfarande. Eftersom upphandlingssystemet Kommers ej tillåter att steg 2 sköts via e-post och därmed begränsar arbetssättet så annonseras den i modulen för öppet förfarande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 150 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71356100 Tekniska kontroller, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda, 90713100 Konsulttjänster för vattenförsörjning och avloppsvatten utom för byggprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen