570366-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-NYNÄSHAMN: Programrelaterade tjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beslutsstöd som tjänst, inkl support och underhåll
Referensnummer: SUN 2019/187
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72260000 Programrelaterade tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Nynäshamn kommun äger sedan tidigare nyttjanderättslicenser till nuvarande systemlösning (Hypergene Beslutsstödsystem).
Hypergene har integrerats med ett antal av kommunens övriga system. En förutsättning för att systemet ska fungera i kommunen är att det görs kontinuerliga versions-uppgraderingar, förbättringar och felrättningar.
Denna upphandling avser endast underhåll, support, anpassad molntjänst och förvaltning av Hypergene Beslutsstödsystem. Då efterfrågade tjänster på grund av tekniska skäl och på grund av ensamrätt endast kan tillhandahållas/utföras av en viss leverantör (LOU 2016:1145 6 kap. 14 § punkt 2 och 3) kommer upphandlingsförfarandet Förhandlat förfarande utan föregående annonsering att tillämpas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72250000 System- och stödtjänster, 72500000 Datortjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser endast underhåll, support, anpassad molntjänst och förvaltning av Hypergene Beslutsstödsystem.