Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säkerhetsutrustning
Referensnummer: 2.2-3932-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser anskaffning av säkerhetsutrustning för SiS trettiotvå (32) ungdomshem och LVM-hem, som finns geografiskt spridda runtom i landet. SiS upphandlar säkerhetsutrustning för myndighetens personal som arbetar klientnära på SiS ungdomshem/LVM-hem. Med säkerhetsutrustning avses i detta sammanhang de utrustning som är avsedd att bäras eller användas av fysisk person. Utrustningen ska i de flesta fall användas av flera personer. Upphandlingen är uppdelad i två (2) olika anbudsområden, vilka är Anbudsområde 1 - Säkerhetsutrustning och Anbudsområde 2 - Visitationsutrustning, indelade efter de utrustning som ingår. Närmare information om indelning och användningsområde finns i bifogade upphandlingsdokument.
Anbud kan lämnas på ett eller flera anbudsområden. SiS kommer anta en (1) leverantör inom respektive anbudsområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 9 205 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1 - Säkerhetsutrustning
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning, 35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning, 35121000 Säkerhetsmateriel, 35113000 Säkerhetsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde 2 - Visitationsutrustning
Del nr: 2