2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Bildfångstutrustning
Beskrivning: Riksarkivet upphandlar ramavtal för bildfångstutrustning samt tillhörande produkter och tjänster. Denna upphandling omfattar bildfångstutrustning för självbetjäning, ärendehantering och produktion, programvaror och tjänster enligt nedan angivna produktområden. Produktområden PO1 - Planskannrar PO2 - Rullbäddsskannrar PO3 - Rotations-/dokumentskannrar PO4 - Mikrofilm-/mikroficheskannrar PO5 - Fotoskannrar I respektive produktområde ingår även följande produkter och tjänster: • Programvaror specifika för produktområdet • Konsulttjänster • Service och support • Utbildning
Intern identifierare: RA-KS 2024/00351
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 30100000 Kontorsmaskiner, kontorsutrustning och kontorsmateriel, utom datorer, skrivare och möbler
Ytterligare klassificering (cpv): 30121100 Fotokopieringsmaskiner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000