Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vetenskapsutvecklare till SMHI inom svenskt oceanografiskt datacentrum
Referensnummer: 2018/1592/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI har behov av en (1) konsult med kompetens i gränslandet mellan systemutveckling och marin miljödatahantering där det gäller att förstå båda världar och vara familjär med den marinbiologiska begreppsvärlden. SMHI avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör.
SMHI har ett nationellt ansvar för marinbiologiska och oceanografiska data och driver Svenskt Oceanografiskt Datacentrum för att samla in data, kvalitetskontrollera och lagra data samt för att göra data tillgängliga. I detta ingår för närvarande tre uppdrag: datavärdskapet för marina miljö-övervakningsdata, Swedish LifeWatch samt EMODNETbiology. SMHI har behov av kompetens i gränslandet mellan systemutveckling och marin miljödatahantering där det gäller att förstå båda världar och vara familjär med den marinbiologiska begreppsvärlden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72212780 Programvaruutvecklingstjänster för system-, lagrings- och innehållshantering, 72212782 Programvaruutvecklingstjänster för lagringshantering, 72300000 Datatjänster, 72310000 Behandling av data, 72317000 Datalagring, 98360000 Marina tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kortfattad beskrivning av efterfrågad vara/tjänst
Bakgrund och mål med upphandlingen