570673-2018 - ResultatSverige-Tyresö: Konsulttjänster för bullerkontroll
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Akustik
Referensnummer: 2018/KSUH 0108
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll
II.1.4.
Kort beskrivning
Avser beräkningar och mätningar av akustik och vibrationer både utanför och inne i byggnader. Konsulten ska kunna upprätta val och handlingar av konstruktioner för att uppfylla relevanta ljud- och vibrationskrav vid nybyggnationer samt utreda problem med ljud i befintliga byggnader och komma med förslag på lösningar. Konsulten ska kunna genomföra kontrollmätningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen